Kuršumlijska banja – Prirodni uslovi
Sa najumerenijom klimom od svih banja u Srbiji, Kuršumlijska Banja uz okolni prirodni ambijent koji sačinjavaju šume. Banjska reka i potoka sa čistom vodom, kao i čist vazduh. U blizini nema industrije – predstavlja i lečilište i rekreacioni centar. Kuršumlijska Banja je banja u Srbiji sa više vrsta lekovitih voda, koje je svrstavaju u red najatraktivnijih u Evropi. Sumporovite, ugljeno-kisele, alkalne i gvožđevite vode. Temperature voda su od 14-67 °C.
Kuršumlijska banja
Središte zdravstvenog turizma u banji je zavod i hotel „Žubor“. U Zavodu za specijalizovanu rehabilitaciju „Žubor“ terapijski blok se sastoji od hidroterapije, blatne terapije, elektroterapije i kinezi terapije. Smeštajni deo Zavoda je B kategorije, 240 ležajeva i 250 mesta u restoranu. Medicinske indikacije uključuju bolesti lokomotornog sistema, ginekološka oboljenja, neurološka oboljenja, bolesti metabolizma. Nalazi se u blizini Prolom banje i Đavolje varoši.
Lekovita Dobra
Naravno kao i kod svake banje, pored prelepe prirode i svežeg vazduha, najvažniji lekoviti faktori koje ona poseduje moraju biti vodenog tipa. Kuršumlijska banja je specifična po tome što broji široki spektar različitih termomineralnih, termalnih i mineralnih voda. Njihove se temerature kreću od 14°C do zavidnih 67°C. Ovako visoka temeratura vode veoma se retko može naći po banjama. To je još jedan kvalitet koji izdvaja ovu banju, jer su ovakve vode izuzetno zahvalne u lečenju. One spadaju u klasu natrijum-hidro karbonatnih, fluoridnih i sulfidnih hipertermi.
Kada je reč o njihovom sastavu, Kuršumlijska banja se može pohvaliti kako gvožđevitim i sumporovitim tako i alkalnim i ugljeno-kiselim vodama. Ukupan broj iskorišćenih izvora tople vode u ovoj banji je 10. Postoje i oni čiji potencijali još nisu eksploatisani. Izvori se slivaju u korito reke, te čine da i sama reka oko izvora bude topla i to čak 38°C. Primena ovih voda u svrhe lečenje, u Kuršumlijskoj banji se odvija na više načina. A to su: pijenje, kupanje, orošavanje. Pored značajnih izvora mineralnih voda ovo područje bogato je peloidom, odnosno termomineralnim lekovitim blatom koje se primenjuje kako u lečenju i terapiji mnogih bolesti tako i u kozmetičke svrhe.
Lekovito blato
Lekovito blato sa ovog područja nekada je bilo svetskog glasa i jedno od najlekovitijih mineralnih blata Evope. Danas ga nema u svom izvoronom obliku. Ono čega su se prisetili stručnjaci uspelo je da održi tarapiju blatom kao jedan od glavnih lekovitih faktora u ovoj banji. Blato se priprema veštački, odnosno zemlja iz banje se meša sa sulfidno termomineralnom vodom. Na taj način se dobija blato bogato mineralima.
Terapije
Terapije koje se korste u ovoj banji sprovode se isključivo uz pomoć stručih lica i u zvaničnim medicinskim ustanovama. U njih spadaju: Hidroterapije, terapije peloidom, kinezi fizikalne terapije i elektroterapije. S obzirom da je u sastavu vode najviše zastupljen natrijum ( 2 grama po litru) ona se retko kada koristi za piće, ali je zato kupanje glavni oblik terapije.
Za sada u Kuršumlijskoj banji postoji samo jedan ovakav centar, izgrađen još davne 1982.godine. Centar nosi naziv Institut za rehabilitaciju „Žubor“. Pored medicinskih uluga on nudi i smeštaj, a njegov kapacitet je 250 postelja. U celoj banji ima tri kupatila, od toga je jedno adaptirano za terapije peloiodom, tkz.blatno kupatilo. Druga dva su adaptirana za hidroterapije i opremljena su bazenima. U sva tri kupatila se sprovodi topla izvorska voda od 55°C.
Bolesti koje leči ova banja
• Razne vrste neuroloških oboljenja poput neuralgije;
• Više vrsta reumatizma (akutni, hronični, degenrativni, ekstra-atrtikularni);
• Mnogobrojni ginekološki problemi, između kojih je i sterilitet i postoperativna stanja zbog steriliteta;
• Bolesti metabolizma;
• Opšta oslabljenost organizma (pad imuniteta);
• Post traumatska stanja ( ili stanja nakon hirurških intervencija na zglobovima i kostima);
Pročitaj više OVDE.
Izvor: Wikipedia