Uvod
Ivanova Kula (Ivan Kula) – Grad je sagrađen na vrhu vulkanske kupe koja je zaravnjena i strmo zasečenih padina.
Arheološki lokalitet – Ivanova kula
Od sačuvanih ostataka je kula, visine od 14 m, ca stranama 7,78 i 5,80 m, stoji na rimskim fundamentima(rimski kastel), čiji 1,34 m debeli zidovi od grubo sečenih blokova peščanika. Sagrađena je od pritesanog kamena koji je vezivan dobrim krečnim malterom. Na severnoj strani se na kulu naslanja srednjovekovna građevina sa 56 m y obimu, razorena do temelja. Na južnoj strani nalaze se ostaci mlađih građevina. Utvrđenje je građeno u tipičnom srpskom poznosrednjovekovnom stilu za nekog velikaša. Do danas nikakva istraživanja na lokalitetu nisu rađena pa je i dalje veličina i tačna namena lokaliteta neutvrđena.
Predanje
Iz ovog utvrđenja su toplički junak Ivan Kosančić i Milan Toplica, vojskom iz gornje i donje Toplice, prešavši preko Trpeze(visoravan na Radan planini), otišli u Kosovski boj 1389. Zajedno sa svojim pobratimima, Milan Toplicom i Milošem Obilićem pripadali su viteškom redu – Zmaj.
Narodna legenda – Ivanova Kula
Prema narodnoj legendi ovom kulom je gospodario jedan od najvećih junaka Srbije, Kosančić Ivan, toplički junak iz boja na Kosovu. Arnautsko predanje kaže da je u Ivan kuli bila rezidencija Ivan-bega, koga je sultan Bajazit posle Kosovske bitke postavio za gospodara Kosanice i koji je celu dolinu zasadio orahovim drvećem. Legenda kaže da je Kosančić Ivan imao sestru Janu koju su u jednom od pohoda Turci oteli i vukli do sela Vuče gde je preminula. Na tom mestu sazidana je jedna mala crkva čiji temelji i danas stoje. Sa Ivan kule pruža se izvanredan vidikovac na sve četiri strane sveta. Lokalitet je proglašen spomenikom kulture.